Festiwal: Literacko-ekologiczne szlaki Ożennej

sobota, 14 października 2023
Festiwal: Literacko-ekologiczne szlaki Ożennej

14 października 2023 roku w pięknych okolicznościach przyrody Beskidu Niskiego zakończyliśmy XVII Jasielski Festiwal Literacki.

Pod czujnym okiem edukatorki przyrodniczo-leśnej Katarzyny Dedo i ornitologa Konrada Krasonia  udaliśmy się na edukacyjny spacer po okolicach Ożennej. Podczas wędrówki mieliśmy okazję podziwiać beskidzką florę i faunę. Obserwowaliśmy ptaki, ssaki, owady i gady, wysłuchując ciekawostek na ich temat. Na swojej drodze spotkaliśmy m.in.: żmiję zygzakowatą, sokoła drzemlika, pasikoniki, ważki, chrząszcze, a przy żeremiu wytężaliśmy wzrok w poszukiwaniu zamieszkujących je bobrów. Poznaliśmy również tajemnice leśnego ekosystemu.

Po spacerze wróciliśmy do Ośrodka, gdzie uczestnicy wzięli udział w przygotowanych przez MBP w Jaśle warsztatach tworzenia ekologicznych toreb. Z zebranych wcześniej roślin powstały ciekawe kompozycje, które odwzorowaliśmy na płóciennych torbach. Na pewno przydadzą się do noszenia książek wypożyczonych z biblioteki.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.