Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: Los ginących samotnie – historia według Moniki Sznajderman

czwartek, 20 września 2018
Festiwal: Los ginących samotnie – historia według Moniki Sznajderman

20 września 2018 r. w ramach XIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z autorką „Fałszerzy pieprzu. Historia rodzinna”.

Monika Sznajderman to prawdziwa bizneswoman – kobieta działająca na wielu płaszczyznach. Z wykształcenia jest antropologiem, prowadzi "Wydawnictwo Czarne", a książka jej autorstwa "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna", odniosła wielki sukces rynkowy i czytelniczy.

To moja prywatna historia – mówiła Monika Sznajderman.

Milczenie ojca spowodowało, że zapragnęła podzielić się swoją opowieścią. Jedynie krótkie wypowiedzi odnalezione w relacjach sygnalizowały traumę z jaką się zmagał. Są dwie grupy ludzi – ci co mówią i ci co milczą. Jej ojciec należy do tej drugiej.

Milczenie towarzyszyło mi przez całe życie – wyjaśnia.

Listy z Ameryki sprawiły, że dzieje poszczególnych członków rodziny nabrały kolorytu. Najbardziej barwną postacią, postępową feministką okazała się Babcia Amelia. Odznaczała się zacięciem pisarskim – śmiałym obyczajowo, jak na owe czasy.

Dalsze poszukiwania rodzinnych korzeni zawiodły ją do Radomia. Pejzaż jaki ją poraził, wiał pustą przestrzenią. Znalazła tam cmentarz żydowski, gdzie leżą jej przodkowie.

Los Żydów, to los ginących samotnie – przyznaje z żalem.

Na pytanie co dało, a co zabrało napisanie książki – Monika Sznajderman odpowiada: Emocje pozostawiam sobie.