Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: Na targu z wyobraźnią – warsztaty ilustratorskie z Jolantą Richter-Magnuszewską

środa, 03 października 2018
Festiwal: Na targu z wyobraźnią – warsztaty ilustratorskie z Jolantą Richter-Magnuszewską

Targ to interesujące miejsce. Aby się o tym przekonać wystarczy zajrzeć do książki Jolanty Richter-Magnuszewskiej Rok na targu. Taką okazję mieli uczniowie Szkoły Podstawowej w Cieklinie, którzy 3 października 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, uczestniczyli w warsztatach ilustratorskich prowadzonych przez autorkę. 

Artystka przedstawiła swoją nową książkę obrazkową Rok na targu, która powstała z fascynacji targami jakie odbywają w różne dni tygodnia w małych miasteczkach w południowej Polsce. Dwanaście miesięcy i dwanaście obrazków, na których widać, jak zmienia się targ w ciągu roku i co można na nim kupić. Spotkamy tam sprzedawców oferujących rozmaite, czasem niecodzienne towary: Dyniowego Barona – specjalistę od wegetariańskich potraw, Panią Słodziutką, która piecze przepyszne ciasta czy Zielarkę Skrzatulę, wyrabiającą uzdrawiające mikstury z ziół. Trochę zamieszania wprowadza pojawienie się  kontrowersyjnej pary Grażynki i Janusza. Są też zwierzęta: kura Rebeka, osioł Piorun i kot Paragon. Targ to miejsce bogate nie tylko w lokalne produkty i niezwykłe postacie, ale i rozwijające wyobraźnię!

Ilustratorka, prowadząc rozmowę z dziećmi, skłoniła je do podania własnej definicji wyobraźni – to tajemnicze miejsce, gdzie powstają pomysły i wizje twórcze. Ale skąd się biorą? Wyobraźnia jest jak worek, do którego wpadają obrazy rzeczy, ludzi, zwierząt, idei, które potem artysta wykorzystuje w swojej pracy. Warto ją rozwijać na różne sposoby. Autorka Roku na Targu zademonstrowała, w jaki sposób można rozbudzić kreatywność. Wystarczy wylać z butelki dwa, trzy kolory farb na ręce i rozmieszać je na kartonie. Potem zastanowić się z czym się to nam kojarzy i domalować lub dokleić resztę. Kiedy młodzi twórcy z zapałem zabrali się do pracy powstały niezwykłe, wielobarwne obrazy.

Warsztaty z Jolantą Richter-Magnuszewską – ilustratorką książek dla dzieci odbyły się w ramach XIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego.