Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: O sobie samym – spotkanie z Robertem Królem

piątek, 04 października 2019
Festiwal: O sobie samym  – spotkanie z Robertem Królem

4 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach XIV Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego odbyło się spotkania z Robertem Królem, jaślaninem, poetą, laureatem licznych konkursów poetyckich oraz stypendystą m.in. Miasta Jasła.

Spotkanie było okazją do tego aby porozmawiać na temat najnowszego utworu poetyckiego autora, nominowanego do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej pt. „Polka”.

„Polka”, jako siódma z kolei książka poetycka Roberta Króla powstawała przez wiele lat, a najtrudniejsze wątki poematu kształtowały się w 2018 r., kiedy to kumulowało się dużo bólu i buntu w życiu autora – jak sam wskazuje. Poemat z tej racji ma wymiar bardzo osobisty, dotykający sfery samotności. Jego bohaterowie to postaci mające swe odzwierciedlenie w życiu, a ich historie prawdziwie miały miejsce. Jak wspomina Robert Król, jego potrzebę pisania warunkują trudne momenty w życiu, czego przykładem jest „Polka”.

Wierzę w to, że każde działanie twórcze i odtwórcze bierze się z braku czegoś – zaznacza autor poematu.

Dodaje także z przekonaniem, że najlepsza literatura m.in. poezja, poemat powstaje w momentach niestabilności autora. W poemacie pojawiają się liczne odniesienia do miasta jego dzieciństwa oraz kolorytu lokalnego.

Jasło mojego dzieciństwa to miasto za którym tęsknię – podsumowuje.