Festiwal: Pamięć o zapomnianych - spotkanie z Moniką Sznajderman

poniedziałek, 14 października 2019
Festiwal: Pamięć o zapomnianych - spotkanie z Moniką Sznajderman

14 października 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, w ramach XIV Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego, odbyło się spotkanie z Moniką Sznajderman, antropolożką kultury, pisarką, współwłaścicielką Wydawnictwa Czarne.

Najnowsza książka autorki zaczyna się od słów, które każdy z nas dobrze zna z dzieciństwa z bajek opowiadanych przez rodziców i dziadków, jednak z baśnią nie ma wiele wspólnego. Monika Sznajderman zabiera nas do wsi Wołowiec - swojego miejsca na ziemi. Opowiada jego historię przez pryzmat ludzi dla których było domem, ale zostali zmuszeni do jego opuszczenia. Niegdyś to tętniące życiem miejsce w  Beskidzie Niskim stało się zapomnianym, wyludnionym zakątkiem. Z każdego zakamarka okolicy wyłaniają się duchy przeszłości, zawładnięte przez przyrodę opuszczone przysiółki, cmentarze, zapomniane mogiły.

Przelanie historii tej ziemi na papier to jedyny sposób, aby przywrócić ludzi do życia, zachować wspomnienie o nich w ludzkiej pamięci - podkreśliła.

W „Pustym lesie” pisarka próbuje znaleźć odpowiedź  na pytanie jak egzystować w miejscu, w którym kiedyś toczyło się bujne życie? Jak wypełnić pustkę po pokoleniach, które nie odeszły zgodnie z rytmem narzuconym przez naturę, ale stały się ofiarami historii? To subtelna i pełna czułości opowieść o wygnaniu, bezsilności i cierpieniu. Świadectwo tragicznych wydarzeń, których doświadczyło setki ludzkich istnień. Hołd dla tych co żyli tu przed nią i dla miejsca, w którym teraz przyszło żyć jej samej.