Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: Poetyckie szumy i zlepy Justyny Bargielskiej

poniedziałek, 03 października 2016
Festiwal: Poetyckie szumy i zlepy Justyny Bargielskiej

3 października br. w ramach XI Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle była Justyna Bargielska.

Nominowana do Paszportu Polityki, finalistka Nagrody Literackiej Nike /2011/. Zadebiutowała tomikiem „Dating Sessions” /2003/. Wielkie uznanie zyskała prozą „Obsoletki” /2010/. Fenomenalną plastycznością języka i wyobraźni Bargielska potwierdza niekwestionowaną pozycję mistrzyni krótkiej formy – czytamy na okładce „Małych lisów” /2013/.

Pisanie to mój zawód. Pomimo że terminy i zobowiązania wydawnicze ograniczają autora, wprowadzają jednak porządek i rutynę w pisaniu – mówiła na spotkaniu. Otoczenie w którym pisze, to mały pokoik przypominający celę pustelnika. Uwodzi ją Murakami i powieści fantastyczne, które oferują przygodę i przenoszą w inny świat. Jej twórczość jest pełna metafor, poetyckich szumów i zlepów, przepojona groteską i smutkiem. Autorka pragnie się w niej ukryć jak za kotarą, choć nie unika wątków osobistych. Nie umiem pisać nieautobiograficznie – mówiła. Z wykształcenia jest muzykologiem więc w jej tekstach wyczuwalne są muzyczne frazy. Najważniejsze w życiu autorki „Obsoletek” jest macierzyństwo. Czasem podejmuje próby przełamywania tabu jak np. karmienie piersią, nie bez zmęczenia i ... zwątpienia. Własne sny i lęki uspokaja obcując z przyrodą. Kocha zwierzęta, a szczególnie psy.

Recepta Justyny Bargielskiej na pokonanie kryzysu czterdziestolatki? - przetrwać, przemyśleć, potraktować ontologicznie, czasem negocjować. Dbam też o to, by mieć pokusy – powiedziała na zakończenie.

Patronat medialny nad XI Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawują: TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna „Nowiny”, Tygodnik „Nowe Podkarpacie” Miesięcznik „Obiektyw Jasielski” oraz portale: www.itvpołudnie.pl, www.nowiny24.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl.