Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: Poezja i proza na bezdrożach - czyli co się działo w Ożennej

sobota, 09 - niedziela, 10 października 2021
Festiwal: Poezja i proza na bezdrożach - czyli co się działo w Ożennej

„Mamo, to był najfajniejszy dzień w życiu!” – tak podsumował sobotę w Ożennej dziewięcioletni uczestnik wyjazdu, co oznacza, że naprawdę dobrze finiszowaliśmy XV Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny pod hasłem „Poezja i proza na drogach i bezdrożach”.

Spacer przyrodniczy bezdrożami Beskidu Niskiego w zastępstwie Maćka Magnuszewskiego poprowadzili Sławek Czyżowicz – przyrodnik, ornitolog i Kasia Dedo - edukatorka przyrodniczo-leśna. Dzięki nim wszystkie uczestniczące dzieci i ich rodzice już nie pomylą śladów z tropami, ani rogów z porożem, potrafią zidentyfikować wypluwkę i wylinkę. Ci, którzy pierwsi weszli do lasu, mieli niebywałą gratkę zobaczyć dzięcioła trójpalczastego – ptaka rzadkiego w Beskidzie Niskim. Dzielni tropiciele przeszli ok. 5 km, przy tej pogodzie była to sama radość.

Warsztaty literacko-artystyczne poprowadziła Magda Chart z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Podstawą do zajęć była „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach” Joli Richter-Magnuszewskiej oraz przedpołudniowy spacer – widać po pracach, ile zostało zapamiętane! Stworzone wówczas dziki w lesie – leśne panny na szpileczkach – można oglądać w OEE Ożenna, w imieniu którego dziękujemy za zostawienie prac.

Był czas warsztatowy i był czas na wspólną swobodną zabawę, który uruchomił pokłady kreatywności w naszych dzieciach i przerodził się w wyjazdową Noc Bibliotek. Kto wie, może kiedyś te opowieści o rycerzach w konserwach znajdą się i na naszych bibliotecznych półkach.

W niedzielę Kasia Dedo i Sławek Czyżowicz starali się, by uczynić z uczestników prawdziwych tropicieli, a potem zabrali w teren, by spróbować swoich sił w land art – sztuce ziemi – powstały niezwykłe prace z tego, co znalezione wokół oraz muzyka z drzew, liści, kamyków.

Było intensywnie, dużo się działo i wszyscy dobrze spędzili czas – pierwsze terenowe wydarzenie Festiwalu podobało się tak, że będziemy chcieli to powtórzyć – bądźcie wtedy z nami!

Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.