Festiwal: Portrety mniejszych miast – spotkanie autorskie z Markiem Szymaniakiem

czwartek, 05 października 2023

5 października 2023 roku o godz. 17:00  gościem Jasielskiego Festiwalu Literackiego będzie Marek Szymaniak, autor książki „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”.

Książka jest wnikliwym opisem miejscowości, które borykają się z kryzysami takimi jak: wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, coraz starsi mieszkańcy. Wśród portretowanych miast w książce znajduje się także Jasło.

Marek Szymaniak – dziennikarz i reporter. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Piśmie” i magazynie „Spider's Web+”. Laureat nagrody za reportaż prasowy przyznawanej przez jury Festiwalu Wrażliwego, zwycięzca konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności” oraz zdobywca I nagrody w konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Literackiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w kategorii reportaż. Trzykrotny finalista Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, m.in. za debiutancką książkę „Urobieni”. Jego druga książka „Zapaść” otrzymała nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz w konkursie Grand Press na reporterską książkę roku.

Spotkanie odbędzie się  w Sali Offowej JDK, ul. Kołłątaja 1.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.