27 września 2024 roku, w ramach XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego „Drogi i bezdroża”, z sympatykami swojej twórczości spotkała się Monika Maciewicz – kobieta wielu pasji: pisarka, zielarka, członkini odtwórstwa historycznego Czarny Żmij, autorka bloga „Jesteśmy Słowianami”, inicjatorka wielu projektów związanych ze średniowieczem i kulturą Słowian.
Autorka znanej trylogii: „Żmijątko”, „Wiedma” i „Kruki” zawsze marzyła o tym, aby napisać powieść właśnie o czasach słowiańskich. Zależało jej, aby książki były mocno osadzone w realnej przestrzeni, sprawdzonej pod względem topograficznym i etnograficznym, dlatego też wymyślona fabuła mocno osadzona jest w historii. Duża wiedza pisarki o ziołach, obrzędach, zaklęciach czy strojach z wczesnego średniowiecza stanowi o wyjątkowości i atrakcyjności oraz o walorach edukacyjnych trylogii. Główna bohaterka trylogii, która staje się Wiedmą, w każdym tomie jest inna, zmienia się; bardzo ciężko pracuje i wciąż ma poczucie, że za mało wie i ciągle musi się uczyć.
Najbliższa jest mi ta najstarsza i najdojrzalsza postać Wiedmy, która zawsze idzie swoją drogą i podejmuje decyzje zgodnie ze swoimi wyborami, licząc się z ich konsekwencjami, jest postacią kompletną – przyznała pisarka.
Pisząc „Wiedmę” nie zakładała, że powstaną kolejne tomy. Po prostu podążała za swoją bohaterką.
Natomiast podczas warsztatów zielarskich uczestniczki dowiedziały się o właściwościach leczniczych i magii ziół w wierzeniach ludowych. Chociaż Monika Maciewicz nazywa siebie skromnie „zbieraczką ziół”, z jej słów przebijała ogromna pasja i wiedza, oparta na literaturze przedmiotu i źródłach etnograficznych. Mówiła o ich sile, właściwościach i zastosowaniu. Scharakteryzowała poszczególne zioła rosnące na podkarpackich łąkach m.in.: dziurawiec, bylicę, rutę, miętę, dziewannę, pokrzywę. Z jej doświadczenia wynika, że rośliny rosnące przy naszych domach, to zazwyczaj te, których akurat potrzebujemy.
Nie od dziś wiadomo, że zioła mają szczególną moc, a czas ich zbierania uznawany jest za święty, sakralny. Nabierają wówczas swojej siły, szczególnie w czasie przesilenia, np. w noc Kupały – wyjaśniła.
Każda z uczestniczek warsztatów mogła zrobić własne ziołowe kadzidełko pod okiem ekspertki. Radziła, aby przy ich wyborze kierować się intuicją.
Warsztaty okazały się znakomitą propozycją spędzania wolnego czasu, a pożyteczne informacje sprawiły, że ich uczestniczki chętniej będą korzystać z naturalnego bogactwa ziół.
Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.