Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: Ważne sprawy – spotkanie z Jolą Richter-Magnuszewską

piątek, 11 października 2024
Festiwal: Ważne sprawy – spotkanie z Jolą Richter-Magnuszewską

11 października 2024 roku gościnią XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego była Jola Richter-Magnuszewska.

Punktem wyjścia do rozmów z młodzieżą i podzielenia się wzajemnymi przemyśleniami stały się  osobiste doświadczenia autorki i jej praca, a także twórczość Iwony Chmielewskiej, która w swoich książkach, mimo że nie używa słów, za pomocą obrazów dotyka ważnych ludzkich spraw: relacji, emocji, problemów.

Jola Richter-Magnuszewska spełnienie i szczęście odnajduje w swojej pracy twórczej. To droga, którą wybrała świadomie, w zgodzie ze sobą. W procesie twórczym ważną rolę odgrywają więzi, połączenia między ciałem, sercem i umysłem twórcy, autentyczność i intuicyjne działania. Swoją wrażliwość i ważne sprawy ukazuje portretując naturę, która jest jej wyjątkowo bliska, czuje z nią niezwykłą łączność. Ilustracją oddziaływuje na nasze zmysły i emocje.

Praca ilustratora to komunikowanie się za pomocą obrazu, przedstawianie tekstu nie dosłownie, ale w taki sposób, aby pozostawić odbiorcom miejsce na ich własną interpretację.

Autorka na bazie swojej najnowszej książki „Puszcza. Opowieści karpackich buków” dała młodzieży przestrzeń do podzielenia się ich pasjami i zainteresowaniami. Zaznaczyła, że najważniejsze jest zajmowanie się tym, co daje nam radość i satysfakcję, dzięki czemu czujemy wynikające z natury więzi między swoim sercem i umysłem. Obserwując naturę, dziką przyrodę, możemy się dużo nauczyć. W przyrodzie wszystko ma swój czas i toczy się naturalną koleją rzeczy, harmonijnie ze sobą współgra.

Uczestnicy spotkania, podchodząc do zadania intuicyjnie, spróbowali na papierze zilustrować  przyrodę, nie za pomocą znanych i zdefiniowanych przedstawień zwierząt, roślin czy rzeczy, ale za pomocą ich tekstur. Na stworzonym tle każdy odrysował liść klonu i własną dłoń, jako symbole natury oraz człowieka i jego kontaktu z innymi istotami. Uczestnicy spotkania, pracując w grupach, z wyciętych elementów stworzyli obrazy drzew symbolizujące więź człowieka z naturą.

Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.