Festiwal: Wiejska maskarada – spotkania z Anną Kaźmierak

poniedziałek, 02 października 2023
Festiwal: Wiejska maskarada – spotkania z Anną Kaźmierak

2 października 2023 roku w ramach XVII Jasielskiego Festiwalu Literackiego z dziećmi spotkała się Anna Kaźmierak – ilustratorka i graficzka, autorka Najlepszej Graficznej Książki Roku 2020, nagrodzonej przez Polską Sekcję IBBY – „Turonie, żandarmy, herody. Wiejska maskarada”.

W spotkaniu przedpołudniowym uczestniczyły dzieci z kl. 1 ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz kl. 2 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle, a po południu odbyły się rodzinne warsztaty, w których wzięli udział członkowie Klubu Czytających Rodzin, działającego w MBP w Jaśle.

Autorka opowiedziała o swojej pasji jaką jest etnografia. Zademonstrowała elementy folkloru wsi polskiej, przebrania oraz przyśpiewki ludowe towarzyszące różnym okazjom. Opowiedziała o zwyczaju odwiedzania domów przez przebierańców, w okresie Bożego Narodzenia, Nowego Roku, z okazji Trzech Króli, świąt wielkanocnych oraz prywatnych uroczystości jak urodziny. Przedstawiła najbardziej popularne przebrania jak: turoń, niedźwiedź, koza, bocian i wąż. Wielokrotnie odnosiła się do folkloru i kultury wiejskiej naszego regionu.

Spotkaniom towarzyszyły warsztaty, podczas których dzieci wykonały węża, a następnie wzięły udział w pochodzie z przyśpiewkami.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.