Literacka jesień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, która trwała od 17 września do 5 października 2018 była bogata w wydarzenia. W ramach XIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego gościli u nas współcześni twórcy literatury polskiej oraz autorzy związani z naszym regionem, a młodzież i dzieci wzięły udział w warsztatach i spotkaniach z ulubionymi pisarzami.
Spotkanie z Ewą Winnicką (17.09.) było okazją do rozmowy na temat książek autorki oraz sztuki reporterskiej bez której prawdopodobnie żadna z nich by nie powstała. Opowiedziała w jaki sposób reporter przekazuje treści oraz przedstawiła drogę dochodzenia do sedna zagadnień.
Marek Bieńczyk (19.09.) przypomniał o tym, że życie należy smakować jak wina - bordeaux i burgund. Pisarz subtelnie zestawił oba gatunki i porównał je do świata idei oraz sensualnego żywiołu. Według autora "Książki twarzy", należy przywrócić uważność w celebrowaniu jedzenia, by nie uronić sensu w karmieniu siebie.
Zaduma, wywołana tematyką holocaustu i próbami przywracania pamięci towarzyszyła spotkaniu z Moniką Sznajderman (20.09.). Autorka "Fałszerzy pieprzu" opowiadając dzieje swojej rodziny, zabrała nas w świat zapomnianych cmentarzy i pustych przestrzeni Radomia.
Niezwykle barwnie o cechach charakterologicznych władców mówiła Iwona Kienzler. (25.09.)
Głównym tematem spotkań Szymona Hołowni (27.09.) z młodzieżą oraz dorosłymi była Afryka i działalność Fundacji Kasisi w Zambii, prowadzonej przez Siostry Służebniczki Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Autor "Ludzi na walizkach", wyjaśnił zebranym czym jest jego rozumienie prostoty wiary. Przestrzegał przed udomowieniem religii, która jest dla ludzi będących w drodze, dla prostych i intelektualistów.
Uczestnicy poznali żywiołowe relacje Jacka Pałkiewicz (28.09.) z jego licznych podróży. Przyjrzeli się obrazowi świata z perspektywy zanikających cywilizacji, niespotykanych zjawisk oraz ludzi żyjących w różnych rejonach globu.
Krystyna Mirek (2.10.), która sztukę zarządzania czasem opanowała do perfekcji, opowiedziała o trudach godzenia wielu ról, które przypadają kobiecie. Jej rady to - dyscyplina, konsekwencja i pracowitość. Te cechy pozwalają prowadzić dom, w którym pachnie drożdżowym ciastem.
O poetyckich skutkach spotkań z aniołami dowiedzieliśmy się na spotkaniu z Zofią Bartecką, Mariuszem Kalandykiem, Grzegorzem Kociubą i Janem Tulikiem (5.10.), za sprawą tomiku "We dnie i w nocy. Anioły w wierszach poetów Podkarpacia. Antologia". Z rozmowy wyniknęła refleksja, że ludzie niszcząc sacrum weszli w dialog z upadłym aniołem, który niesie to, co współczesny człowiek.
W trakcie warsztatów z ilustratorką oraz autorką książek dla dzieci i młodzieży Aleksandrą Cieślak (17.09.), przedszkolaki próbowały obudzić w sobie dzikiego zwierza. Tworzenie masek z papierowych toreb pomalowanych farbami akrylowymi, sprawiło im wielką frajdę. Powstały wielokolorowe maski - słoni, tygrysów, misiów koala i papug, inspirowane lustracjami z książki autorki „Koala disco”.
Gościliśmy także Joannę Olech (26.09.), która w prosty sposób wyjaśniła dzieciom pojęcie patriotyzmu.
Artystka i autorka książki "Rok na targu" Jolanta Richter Magnuszewska (3.10.), przedstawiła najmłodszym swoją nową książkę obrazkową, która powstała z fascynacji targami jakie odbywają się w różne dni tygodnia w małych miasteczkach w południowej Polsce.