Facebook ikonka prawy margines

Festiwalowe spotkania z Joanną Wajs

czwartek, 06 października 2022
Festiwalowe spotkania z Joanną Wajs

6 października 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z poetką i tłumaczką Joanną Wajs w ramach XVI Jasielskiego Festiwalu Literackiego Drogi i bezdroża.

Uczniowie czwartych klas Szkół Podstawowych nr 2 oraz nr 12 w Jaśle poznali warsztat pracy tłumacza oraz tajniki powstawania lubianej i bardzo popularnej wśród młodzieży serii czytelniczej Dziennik Cwaniaczka. Słowa takie jak czystodruk, korekta, składka drukarska czy arkusz wydawniczy  nie są już tajemniczo brzmiącymi terminami. Tłumaczka przytoczyła kilka anegdot o autorze Dziennika Cwaniaczka – Jeffie Kinneyu, który stworzył pierwszy tom serii z myślą o odbiorcach  dorosłych, natomiast fabuła oparta została o dzieciństwo autora. Spontanicznie został przeprowadzony konkurs wiedzy o Cwaniaczku. Nagrodą  dla zwycięzcy był unikatowy (wydano zaledwie kilkanaście egzemplarzy) kalendarz z autografem autora. Uczestnicy spotkania otrzymali drobny upominek w postaci ołówka lub naklejki, mogli też zdobyć autograf gościa.

Na popołudniowym spotkaniu dla dzieci i rodziców, autorka wprowadziła uczestników w świat zwierząt, które możemy znaleźć w baśniach, legendach, podaniach i mitach. Inspiracją do spotkania była najnowsza książka Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach,  której współautorką jest Joanna Wajs. Spotkanie rozpoczęło się pytaniem, które zwierzęta budzą w nas strach, lęk i niechęć? Okazało się, że uczestnicy boją się pająków i myszy, nie lubią węży i żab, a wilki i dziki wywołują u nich strach. Jednak każde z tych zwierząt posiada również dobre cechy. Przykładem może być m.in. pająk Asibikaashi, gdzie w mitach i legendach Matka Pajęczyca tka pajęczynę wokół śpiących dzieci, aby chronić je przed nocnymi koszmarami. Żaba, która jako jedyna okazała współczucie Matce Bożej opłakującej syna, po śmierci upodabnia się do wyschniętego liścia lub przeźroczystego papierka. W Meksyku i Ekwadorze istnieje przypowieść, że mysz i kret, pomogły opuścić grobowiec Jezusowi, dzięki czemu możemy obchodzić Święta Wielkanocne. Na zakończenie spotkania dzieci wraz z rodzicami narysowali zwierzęta, z którymi chciałyby się zaprzyjaźnić i otoczyć opieką.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.