Homo viator czyli „Bieguni” O. Tokarczuk w Klubie Powiększania Wyobraźni
31 stycznia br. odbyło się spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, podczas którego omówiono najnowszą książkę Olgi Tokarczuk „Bieguni”.
Tomasz Wrona tak pisze o książce : (…) to konstatacja XXI wieku. Człowiek współczesny to człowiek zabiegany. Czas jakby przyspieszał. Dziś szybciej znaczy lepiej. Wraz z poznawaniem mapy ciała, rozszczepieniem atomu czy podróży galaktycznych światy się kurczą. Natłok informacji jest tak duży, że newsy i smsy wyznaczają codzienny fragmentaryczny bieg. Nawet teologia z tego powodu zajmuje się zjawiskiem homo viator.
Uczestnicy dyskusji nie mieli jednoznacznego zdania na temat książki. Poetka Rozalia Kolanko stwierdziła, że to książka na wskroś nowoczesna. Zarówno pod względem językowym jak i edytorskim. „Ludzie dzisiaj nie lubią czytać długich tekstów, a krótka forma umożliwia zastanowienie się nad problemem i rozpoczęcie czytania książki w dowolnym miejscu”.
Wg T. Furmanek-Wnęk, książka Tokarczuk ociera się o psychoanalizę.
„Olga Tokarczuk znakomicie wykorzystuje zdobytą na studiach psychologicznych wiedzę. Obserwuje ludzi, ich zachowania i stawia właściwą diagnozę. Bystra i wnikliwa obserwatorka życia, w najdrobniejszych jego detalach” – stwierdziła B. Tora.
„Chciałabym się jeszcze odnieść do okładki książki, która jest zapowiedzią tego, czego czytelnik doświadczy zanurzając się w jej stronice” – powiedziała.
„Mapa jako obraz świata, gdzie rozgrywa się akcja życia obserwowanego z uwagą. Oglądanego tak wnikliwie jak jego cielesne fragmenty przez okular mikroskopu”.
Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem Podkarpackie rozmowy o książkach. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council.