Facebook ikonka prawy margines

Jasło Miasto Młodzieży

piątek, 19 kwietnia 2024
Jasło Miasto Młodzieży

Warsztaty rozwojowo-psychologiczne, skutecznego uczenia się, asertywności i samoobrony, zajęcia fotograficzne i poetyckie to wydarzenia, w których miała okazję w ciągu minionych trzech miesięcy uczestniczyć jasielska młodzież w ramach przedsięwzięcia „Jasło Miasto Wiedzy: Miasto Młodzieży”

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz z Generatorem Nauki GEN przygotowała dla młodzieży ciekawą ofertę bezpłatnych warsztatów, dzięki którym mogli rozwijać kreatywność i pasje, wypowiadać się i angażować się w sprawach ważnych dla młodych, ale przede wszystkim mieli okazję do spotkań z rówieśnikami i wspólnych twórczych działań. W wydarzeniach zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 211 osób w wieku 13-19 lat.

W trakcie dwudniowych warsztatów asertywności i samoobrony „Wendo dla dziewczyn” nastolatki uczyły się jak w różnych życiowych sytuacjach przestać czuć się bezbronną oraz jak reagować na przemoc. WenDo to technika, która wzmacnia poczucie pewności siebie i własnej wartości. Warsztaty poprowadziła Karolina Suska – edukatorka, trenerka WenDo, tutorka. Absolwentka Szkoły Liderów PAFW, Akademii Liderów Kultury  i Szkoły Trenerów.

Młodzież biorąca udział w cyklu warsztatów rozwojowych „Miasto Młodych” szukała odpowiedzi na pytania: Jaki masz wpływ na twoje miasto? Jak Twoje pomysły zamienić w działanie? Jak możesz wzmocnić siebie, żeby łatwiej działać z innymi? Pierwsza część warsztatów dotyczyła tego, jak zacząć “coś” od zera, mając tylko marzenia/idee/pomysły i chęci, jak szukać sojuszników, a działania tworzyć tak, by odpowiadały potrzebom. W drugiej części warsztatów uczestnicy przyglądali się własnym kompetencjom miękkim, takim jak komunikatywność, asertywność, organizacja czasu i pracy, dostosowywanie się do zmian, współpraca w grupie, inteligencja emocjonalna, i dowiedzieli się, jak je doskonalić. Poznali strategie wspierające rozwój odporności psychicznej, a także umiejętność radzenia sobie z trudnościami i troski o siebie samego. Warsztaty prowadziły psycholożka Monika Kaleta i Ewelina Jurasz, animatorka i dyrektorka BWA w Krośnie.

Uczestniczący w warsztatach „Fajne Fotki” dowiedzieli się, jak odpowiednio ustawiać aparat w swoim telefonie, jak prawidłowo dbać o światło i kompozycję oraz  jak robić ciekawe i jednocześnie dobre technicznie zdjęcia. Warsztaty poprowadził Artur Michelis – fotograf mający za sobą kilkadziesiąt wystaw fotograficznych w całej Polsce i za granicą. Na co dzień realizuje reportaże z różnych wydarzeń oraz sesje zdjęciowe tj. portret, moda, biznes, gastronomia, krajobraz czy sport.

Działanie "Poezja z odzysku, poezja codzienności" było podzielone na dwie części - spotkanie autorskie z elementami dyskusji oraz warsztaty literackie z dr. Jakubem Kornhauserem, wykładowcą, tłumaczem, redaktorem, poetą. Autor, na przykładach różnych tekstów poetyckich wspólnie ze słuchaczami zastanawiał się nad ich powstawaniem i znaczeniem dzisiaj. Osoby biorące udział w warsztatach  poznały różne formy tekstowych zapożyczeń i spróbowały się z nimi zmierzyć. Prowadzący warsztaty zachęcał młodzież do obserwowania świata i korzystania we własnej twórczości z tego, co codziennie nam przynosi.

"Warsztaty skutecznego uczenia się" prowadziła dla młodzieży trenerka i bibliotekarka Agata Warywoda. Uczestnicy spotkania sprawdzili kiedy i w jaki sposób najlepiej im się uczyć, wyznaczyli swoje edukacyjne cele oraz poznali metody zarządzania czasem, dzięki którym będą mogli lepiej zorganizować swój dzień.

Na  warsztatach podsumowujących projekt „Miasto Młodzieży”, spotkali się uczestnicy  wszystkich wcześniejszych działań, którzy chcą nadal rozwijać swoje pasje i realizować własne młodzieżowe pomysły w Jaśle. Pracując metodą projektową młodzież przygotowała szkice inicjatyw i wyznaczyła plan ich realizacji. Wśród pomysłów znalazł się m.in. młodzieżowy wolontariat, gry miejskie, zajęcia z koszykówki, adaptacja wybranej przestrzeni miejskiej na miejsce dla młodzieży.

Dodatkowo, uczestnicy warsztatów zostali zaproszeni na konferencję podsumowującą projekt „Jasło – moje miasto, mój dom”, podczas której wzięli udział w panelu dyskusyjnym pod hasłem „GENeracja Jasło”. Podzielili się refleksjami dotyczącymi udziału w projekcie i opowiedzieli o swoich pomysłach na realizację inicjatyw młodzieżowych w Jaśle.

Przedsięwzięcie „Jasło Miasto Wiedzy”, zadanie „Miasto Młodzieży” jest realizowane w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Foto: Generator Nauki GEN, MBP w Jaśle