JASŁO na literackiej mapie Polski
15 września w Teatrze Narodowym w Warszawie odbył się Zlot Ludzi Książki – impreza na której spotkali się moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski. Na spotkanie z Ministrem Kultury, pisarzami i krytykami literackimi zaproszeni zostali również pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Pomysł na DKK powstał w 2006 roku w krakowskim Instytucie Książki, a inspiracją były kluby książki działające od lat trzydziestych ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii. Idea spotkań miłośników książek bardzo szybko przyjęła się również w Jaśle. Obecnie w naszym mieście przy MBP działają dwa kluby skupiające młodzież i dorosłych.
Dyskusyjne Kluby Książki to doskonały sposób na poznanie nowych znajomych oraz świetna zabawa dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach. Klubowicze na spotkaniach podczas luźnej rozmowy dzielą się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury, nie musza prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, ze czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawca czy krytykiem.
Podczas zlotu oprócz licznych wykładów i dyskusji na temat najnowszej literatury, promowany był „Literacki atlas Polski”. Publikacja przydatna dla nauczycieli, uczniów oraz wielbicieli literatury i podróży jest efektem współpracy Instytutu Książki i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przewodnik opisując szczegółowo każde województwo, na nowo odkrywa polskie miasta, w tym także Jasło. Wyglądający jak przewodnik turystyczny (mapki, zdjęcia, historyczne opisy miast i konkretnych ulic) zapewne niejednego zabierze w podróż śladami poetów i pisarzy, proponując odkrywanie nowych niestandardowych miejsc.
Wędrując po Podkarpaciu z atlasem odnajdziemy m.in. ślady obozu głodowego pod Jasłem z wiersza Wisławy Szymborskiej, dowiemy się dokąd lubiła jeździć rowerem Maria Konopnicka oraz co symbolizują dęby i lipy w parku Sapiehów obok zamku w Krasiczynie.
Publikacja zawiera również legendy, literackie fragmenty i sylwetki twórców związanych z danym regionem Polski oraz spis miejsc szerzących kulturę.
W ogólnopolskim wydawnictwie szczególnie wyróżniona została, znana z promocji polskiej literatury współczesnej i organizacji licznych spotkań z pisarzami Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, określona przez autorów „najbardziej dynamiczną biblioteką na Podkarpaciu”. W publikacji w pochlebny sposób wspomniany jest również jaślanin – krytyk literacki Wiesław Setlak.
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w DKK Miejska Biblioteka Publiczna w Jasła zaprasza na kolejne spotkania we wrześniu i październiku. Kontakt: MBP w Jaśle (ul. Kołłątaja 1), tel. 013 446 26 02, e-mail: kziemba@mbp.jaslo.pl (dorośli) lub mgasiorowska@mbp.jaslo.pl (młodzież).