Gościem kolejnego festiwalowego wieczoru był Stanisław Dłuski, rzeszowski poeta, krytyk literacki, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim. Spotkanie prowadziła Barbara Sokołowska.
Ukradkiem z rdzy wycieram nóż i między bajki wkładam – tekstem Andrzeja Bursy rozpoczął spotkanie Mateusz Nocek.
Choć Stanisław Dłuski pochodzi z pobliskiego Dębowca, to Jasło jest dla niego miastem dzieciństwa, gdzie wraz z ojcem chodził na seanse filmowe do nieistniejącego już kina „Syrena”. Oglądał tam kultowe filmy „Pod wulkanem”, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Wejście smoka” z niezapomnianym Brucem Lee.
Przez wiele lat miał wrażenie, że już nic nie napisze, jednak po kilku latach „otworzyła się bania z poezją”. Postrzega siebie jako człowieka ambiwalentnego i pełnego sprzeczności. Dłuski nie jest poetą miasta, a swoją twórczość sytuuje w kanonie twórców ziemi, takich jak Władysław Sebyła. Obca jest mu też estetyka neolingwistów. Wciąż polemizuje z mitem romantycznego poety. Głosi w poezji powrót do źródeł i tradycyjnych wartości.
Poezja jest taka jak świat, jest komentarzem rzeczywistości. Jednak musi dawać nadzieję. Szukam estetyki słowa, co należy rozumieć jako poszukiwanie intelektualnej refleksji nad światem. Ceni w poezji świeżą, odkrywczą wyobraźnię. Jestem po stronie wyobrażeniowców – dodał. Stwierdził też przekornie, że lubi się „powygłupiać w wierszu”.
Zbyt odległe skojarzenia hermetyzują poezję, tylko prostota odsłania jej intelektualne wymiary. Nie ma na nią recepty. Nie pomoże nawet modernistyczny absynt. Dobry wiersz - porusza, wzrusza, denerwuje i nie męczy. To wiersz przeźroczysty, w którym ważna jest komunikacja. Szukam zwykłego czytelnika – powiedział na zakończenie. Poeta zaprezentował swoje najnowsze wiersze. Były wśród nich: „Morwy i popioły”, „Piosenka skowronka”, „Wiersz odnaleziony na śmietniku”.
Spotkanie odbyło się w ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny”, „Nowe Podkarpacie” oraz portale: www.nowiny24.pl; www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.terazJaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.twojejaslo.pl; miastojaslo.pl