Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Czy zmysły można oszukać?

sobota, 09 grudnia 2017
Juniwersytet: Czy zmysły można oszukać?

9 grudnia 2017 r. mali jasielscy studenci wzięli udział w wykładzie „Czy zmysły można oszukać” , który poprowadzili dla nich goście prof. dr hab. inż. Tomasz Więcek oraz mgr Magdalena Kulig z Politechniki Rzeszowskiej i Koła Naukowego Foton, reprezentujący Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza realizującą projekt Politechnika Dziecięca.

Podczas zajęć dzieci wielokrotnie przekonały się, że często dajemy się zwodzić naszym zmysłom. Zobaczyły dlaczego różnobarwne koło podczas ruchu przybiera biały kolor, co sprawia że czerwono-niebieskie okulary pokazują nam świat w trójwymiarze  oraz jaki wpływ na to co widzimy mają kształty, rozmiary i ułożenie elementów na widzianych przez nas obrazach.  Zbadały czy wzrok i węch pomagają rozpoznać smaki, sprawdziły jak odczuwamy różnice temperatur przedmiotów których dotykamy, czy łatwo jest równocześnie ruszać ręką i noga w różnych kierunkach i jakie triki pomagają zachować równowagę gdy stoimy na ruchomym podłożu. Stwierdziły, że nie każde uszy słyszą to samo i dowiedziały się dlaczego odczuwamy ból w fałszywych kończynach.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".