Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Dbamy o otaczający nas świat – spotkanie z Tomaszem Samojlikiem

sobota, 23 stycznia 2021
Juniwersytet: Dbamy o otaczający nas świat – spotkanie z Tomaszem Samojlikiem

23 stycznia 2021 dzieci z Juniwersytetu spotkały się online z Tomaszem Samojlikiem – biologiem, naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, popularyzatorem wiedzy o przyrodzie, rysownikiem oraz twórcą komiksów i autorem książek dla najmłodszych.

W trakcie zajęć mali studenci dowiedzieli się m.in. czym jest ekologia, jaki wpływ ma człowiek na otaczający go świat oraz dlaczego należy dbać o przyrodę i traktować ziemię z szacunkiem. Przyrodnik opowiedział o swojej pracy naukowej, podczas której zajmuje się badaniem historii przyrodniczej liczącej ponad 12 tysięcy lat Puszczy Białowieskiej. Zdradził, że po pracy swoje doświadczenie naukowe wykorzystuje przy rysowaniu komiksów i pisaniu książek, starając się  jak najwierniej przedstawić w nich fakty i ciekawostki naukowe dotyczące przyrody i życia zwierząt. Za pomocą fantastycznych fikcyjnych historii oraz przedstawionych w nich bohaterów takich jak: żubr Pompik, wilczek Ambaras, dzięcioł Triko czy ryjówka Dobrzyk, autor opowiada o prawdziwych zwierzętach, ich zachowaniach i przeżyciach. Poprzez swoje książki i komiksy zwraca także uwagę na potrzebę ochrony przyrody i dbałości o środowisko naturalne, którego człowiek jest nieodłącznym elementem, niestety czasem jego działalność bywa dla natury dużym zagrożeniem. Gość miał dla dzieci również miłą niespodziankę i pokazał jak w prosty sposób, krok po kroku, narysować zwierzęcych bohaterów z jego utworów.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu "Jasło Miasto Wiedzy".