8 czerwca 2019 r. w auli Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego zakończyli rok akademicki odbierając gratulacje oraz dyplomy od Burmistrza Miasta Jasła – Ryszarda Pabiana, dziekana Wydziału Ekonomii, Gospodarki Przestrzennej i Transportu – dr Katarzyny Szajowskiej oraz dyrektor MBP w Jaśle – Doroty Woźnicy.
W roku akademickim 2018/2019 najmłodsi jaślanie z zapałem zdobywali wiedzę i zgłębiali tajemnice nauki. W pierwszym semestrze zapoznali się z tajnikami sztuki iluzji, poznali życie wikingów, odwiedzili królestwo pszczół, badali zjawiska fizyczne związane z przepływem prądu, eksperymentowali z masą nienewtonowską, programowali roboty i rozwijali wrażliwość na literaturę i muzykę.
Drugi semestr dzieci rozpoczęły uczestnicząc w zajęciach „Ale plama! – czyli ćwiczenia z wyobraźni”. Poznały różne techniki tworzenia ilustracji, dowiedziały się kim jest ilustrator i na czym polega jego praca. Z pomocą wyobraźni i farb w ulubionych kolorach każdy mały żak stworzył własnego bajkowego stworka.
W trakcie spotkania „Co się dzieje w mojej głowie – czyli jak działa mózg?” studenci dowiedzieli się, w jaki sposób mózg kontroluje zmysły i steruje całym organizmem oraz gdzie znajduje się ośrodek naszej pamięci. Wzięli udział w zabawie stymulującej obie półkule mózgowe a także w ćwiczeniach na wyobraźnię i spostrzegawczość.
W bibliotecznym „Ekolaboratorium” mali naukowcy sporządzili własne płyny do kąpieli oraz do robienia baniek mydlanych. Nauczyli się jak odmierzać proporcje i dowiedzieli się jakich składników użyć, aby ich mikstury były przyjazne środowisku.
Na warsztatach „Akademia zdrowia Juniora” studentki Pielęgniarstwa wprowadziły dzieci w zagadnienia związane ze zdrowym trybem życia. Pokazały jak powinna być skomponowana odpowiednia i zbilansowana dieta oraz jak ważna w codziennym życiu jest aktywność fizyczna i higiena osobista.
Zwieńczeniem spotkań Juniwersytetu była biblioteczna gra edukacyjna „Łowcy wiedzy”. W trakcie drużynowej rywalizacji, dzieci miały okazje wykorzystać wiedzę zdobytą podczas zajęć, które odbywały się w ciągu całego roku akademickiego. Uczestnicy gry odpowiadali na pytania dotyczące życia pszczół i wikingów, układali puzzle, ćwiczyli sprawność swoich umysłów odnajdując ukryte na obrazkach elementy, pochwalili się wiedzą dotyczącą naszego miasta, a także bystrym okiem, sprawnością fizyczną i chartem ducha.
W drugim semestrze zajęcia dla dzieci prowadzili: ilustratorka książek dla dzieci Jolanta Richter-Magnuszewska, dr Wanda Matras-Mastalerz, Justyna Kryjak z Teatru Aplauz, studentki kierunku Pielęgniarstwo Państwowej Wyższej Szkoły w Krośnie oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Merytoryczny program tegorocznej edycji Juniwersytetu przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.
Uroczyste rozdanie dyplomów uświetniły swoimi występami solistki Jasielskiego Domu Kultury: Aleksandra Sieńkowska oraz Izabela Janasik.
Podczas spotkań prowadzących zajęcia wspierali wolontariusze.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".