Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Kreacja – Tolerancja

sobota, 16 grudnia 2017
Juniwersytet: Kreacja – Tolerancja

16 grudnia 2017 r. mali pasjonaci wiedzy spotkali się na kolejnych zajęciach w ramach Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, aby wraz z ilustratorką książek Anną Kaszubą-Dębską poszukać odpowiedzi na pytanie: Co to jest TOLERANCJA?

Na warsztatach mali jasielscy studenci poznali poszczególne elementy budowy książki i dowiedzieli się co to jest typografia, strona tytułowa, obwoluta, wklejka, rozkładówka, grzbiet  i paginacja. Przekonali się, że książka nie zawsze musi być wydrukowana na papierze, ale może być również wydana w formie elektronicznej. Za sprawą typograficznej książki „Takie coś” Anny Kaszuby-Dębskiej, która powstała na podstawie wiersza Edwarda Lear pod tym samym tytułem, udali się w podróż do kraju Dżolibolibo i wspólnie z bohaterem Takie Coś przemierzali królestwa ssaków, ptaków, ryb i owadów.  Wszystkie stworzenia żyjące w tym kraju, chcąc się dowiedzieć kim lub czym jest Takie Coś zadawały sobie pytanie: Przeproś oraz poproś jak najgrzeczniej go, żeby nam powiedział, kto on jest czy co? skąd się wziął? dlaczego? dobry jest czy zły? owad to czy ryba, ptak czy ssak jak my? Poznając zakończenie tej historii dzieci zastanowiły się nad tym czy Takie Coś od razu zostało zaakceptowane przez wszystkie zwierzęta, nim się okazało czy  jest do nich podobny czy może jednak się od nich różni. Porozmawiały o tym czym właściwie jest ta tolerancja i współpracując w grupach namalowały poszczególne litery z tego trudnego wyrazu. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników wykonał własne stworki z kolorowego papieru, liter oraz znaków interpunkcyjnych.

Anna Kaszuba-Dębska – malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka i reżyserka filmów animowanych i reklam. Ukończyła z wyróżnieniem Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka, oraz Grafikę ze specjalizacją Film Animowany u prof. Jerzego Kuci. Od 2007 podjęła studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Projektowania Książki u prof. Macieja Buszewicza. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".