Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Mikołajkowe eksperymentowanie

sobota, 12 grudnia 2020
Juniwersytet: Mikołajkowe eksperymentowanie

12 grudnia 2020 dzieci z Juniwersytetu wzięły udział  w Mikołajkowym świątecznym show online przygotowanym przez Uniwersytet Rozwoju w Chorzowie.

Najmłodszych do wspólnej zabawy i eksperymentowania zaprosili: Święty Mikołaj, elfy Sopelka i Śnieżynka oraz bałwanek Olaf. Dzieci odwiedziły gabinet Mikołaja oraz śnieżną polanę i poznały zabawną historię o przygotowaniach do nadchodzących świąt. Wspólnie z elfami przyrządziły smaczne i zdrowe świąteczne przekąski z jajek, które wyglądały jak małe bałwanki. Przy okazji tej kulinarnej zabawy dowiedziały się, jak w szybki i prosty sposób sprawdzić czy jajko jest surowe, czy ugotowane. Wystarczy położyć je np. na stole i zakręcić – ugotowane jajko będzie się szybko obracać wokół własnej osi. Mali studenci wykonali również kilka doświadczeń z użyciem składników, które każdy z nas ma w swojej kuchni m.in.: z mąki ziemniaczanej, sody oczyszczonej, wody czy oleju. Elfy Śnieżynka i Sopelka pokazały, jak krok po kroku zrobić chemiczne jo-jo i masę nienewtonowską, która w zależności od siły z jaką na nią działamy, może być zarówno ciałem stałym jak i cieczą. Podczas spotkania nie zabrakło także świątecznych ozdób. Dzieci wykonały gadżety do bożonarodzeniowych zdjęć oraz portret Mikołaja z odcisku własnych dłoni.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu "Jasło Miasto Wiedzy".