Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Odwiedziny w Obserwatorium Astronomicznym

sobota, 29 lutego 2020
Juniwersytet: Odwiedziny w Obserwatorium Astronomicznym

29 lutego 2020 r. studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w pokazach fizycznych i astronomicznych, które odbyły się w Obserwatorium Astronomicznym I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Warsztaty poprowadzili: Ryszard Prajsnar, Agata Rabsztyn i Wacław Moskal.

Podczas zajęć najmłodsi wzięli udział w szeregu doświadczeń fizycznych dotyczących zagadnień takich jak: światło, ciśnienie, przepływ prądu czy siła nośna. Dowiedzieli się, że wszystkie informacje z kosmosu docierają do nas za pomocą światła, a Słońce to najbliższa gwiazda, którą możemy oglądać z Ziemi. Obserwowali, jak promień światła zachowuje się w kontakcie z soczewkami skupiającymi i rozpraszającymi, pryzmatem, światłowodem i lustrem. Poznali podstawowe barwy światła –  czerwony, niebieski i zielony, z których po połączeniu powstaje biały promień świetlny. Odwrotne zjawisko polegające na rozszczepieniu białego światła, można zaobserwować w  przyrodzie przy powstawaniu tęczy – promień słoneczny, przechodząc przez krople deszczu, tworzy na niebie wielobarwne widmo. Przyglądając się eksperymentowi z użyciem prostego modelu samolotu, zrozumieli czym jest siła nośna, która sprawia, że te wielkie maszyny unoszą się w powietrzu. Na zakończenie spotkania dzieci zobaczyły teleskopy ze specjalnymi soczewkami do obserwacji Słońca i przyjrzały się, jak działa kopuła obserwatorium, której średnica wynosi 5m 20cm.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".