Juniwersytet: Piaskowe obrazy i kulinarne niespodzianki

sobota, 19 października 2019
Juniwersytet: Piaskowe obrazy i kulinarne niespodzianki

19 października 2019 r. mali studenci tegorocznej edycji Juniwersytetu mieli okazję uczestniczyć w jasielskim święcie wiedzy.

W ramach Jasielskiego Festiwalu Nauki, najmłodsi wraz z rodzicami wzięli udział w pokazie „Malowania piaskiem” oraz w warsztatach „Kuchni molekularnej”. Program zajęć przygotowały instytucje odpowiedzialne za organizację Festiwalu i Juniwersytetu – Jasielski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Podczas występu widzowie zobaczyli jak na podświetlonym szkle z piasku, przywiezionego z Sahary, powstają piękne, precyzyjne obrazy. Artysta w rytm muzyki budował z nich wzruszające opowieści. Dzieci zaproszone na scenę spróbowały stworzyć własne rysunki i z bliska mogły się przyjrzeć pracy profesjonalisty.

W trakcie warsztatów „Kuchni molekularnej” mali żacy zasmakowali specjałów przygotowanych z wykorzystaniem ciekłego azotu. Dowiedzieli się, że ten związek osiąga temperaturę -195 stopni Celsjusza, a dodatkowo trzeba się z nim bardzo ostrożnie obchodzić, ponieważ bezpośredni kontakt ze skórą może spowodować oparzenia zimnem lub odmrożenia. Uczestnicy skosztowali „azotowych” figowych lodów, granity z soków owocowych i lodowych bez, które po włożeniu do ust parowały i z ust, i z nosa.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".