Juniwersytet: Rozwijamy się z pasją – I semestr 10. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego

piątek, 10 stycznia 2020

Specjały kuchni molekularnej, sztuka malowania piaskiem, praca pisarza od „kuchni”, programowanie robotów, warsztaty architektoniczne i smog to zagadnienia, z którymi mieli szansę zapoznać się najmłodsi mieszkańcy Jasła biorący udział w tegorocznych zajęciach Juniwersytetu.

Bieżący rok akademicki zwyczajowo już zapoczątkowała uroczysta inauguracja, miała ona jednak szczególny charakter ponieważ rozpoczęła jubileuszową – 10. edycję Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Uroczystość stała się okazją do wspomnień, podziękowań dla osób i instytucji zaangażowanych w powstanie i funkcjonowanie Juniwersytetu, spotkań po latach pierwszych studentów i wprowadzenia w poczet żaków nowego pokolenia małych jaślan.

Studenci zajęcia merytoryczne rozpoczęli uczestnicząc w pokazie „Malowania piaskiem” oraz w warsztatach „Kuchni molekularnej” w ramach Jasielskiego Festiwalu Nauki. Podczas pokazu artysta w rytm muzyki budował z piasku obrazy, tworząc na scenie wzruszające opowieści. Dzieci również spróbowały wykonać własne piaskowe rysunki i z bliska mogły się przyjrzeć pracy profesjonalisty. Natomiast w trakcie warsztatów „Kuchni molekularnej” mali żacy spróbowali smakołyków przygotowanych z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz poznali właściwości chemiczne i fizyczne tego związku.

Podczas spotkania z autorką książek dla dzieci i młodzieży Beatą Ostrowicką najmłodsi dowiedzieli się jak wygląda praca pisarza i skąd można czerpać pomysły do tworzenia ciekawych historii. Zobaczyli książkę na różnych etapach jej tworzenia, dowiedzieli się z jakich elementów się składa i jak powinien wyglądać gotowy egzemplarz, który może trafić na półki w księgarniach.

W trakcie warsztatów z informatykiem Tomaszem Rutaną dzieci zapoznawały się z podstawami programowania i robotyki. Obejrzały kilka krótkich filmów przedstawiających roboty najnowszej generacji, używając specjalnej aplikacji z pomocą tabletów programowały roboty-kule tak, aby pokonać tor przeszkód, nie przekraczając wyznaczających go kolorowych linii.

Na zajęciach z artystką Karoliną Cygnar mali jaślanie mieli okazję wcielić się w architektów i zaprojektować miasto ze swoich marzeń. Ze styropianowych elementów powstały nietuzinkowe i ciekawe w formie projekty wymarzonego miasta, które po pomalowaniu farbami zmieniły się w kolorowe trójwymiarowe instalacje.

Dzieci uczestniczące w pokazach prowadzonych przez Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa dowiedziały się jak powstaje smog, dlaczego jest groźny dla naszego zdrowia, jakie wywołuje choroby  i jak z nim walczyć. Przeanalizowały czym jest powietrze i jaki jest jego skład. Razem z instruktorami wykonały kilka eksperymentów, podczas których powstał smog, tlen i dwutlenek węgla.

Podczas wszystkich zajęć prowadzących wspierali wolontariusze.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".