Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Słów kilka o ciśnieniu i muzyce – pokazy naukowe Centrum Nauki Kopernik

sobota, 21 kwietnia 2018
Juniwersytet: Słów kilka o ciśnieniu i muzyce – pokazy naukowe Centrum Nauki Kopernik

21 kwietnia 2018 r. studenci Jasielskiego Uniwersytetu dziecięcego uczestniczyli w dwóch pokazach naukowych, które poprowadziły animatorki z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

W trakcie pierwszego pokazu zajęliśmy się zagadnieniem ciśnienia. Dzieci poznały najprostszą definicję tego zjawiska, która mówi że ciśnienie to siła działająca na określoną powierzchnię.  Dowiedziały się jaki związek ma ciśnienie z pracą przepony. Zobaczyły eksperyment podczas, którego różnica ciśnień doprowadziła do pęknięcia puszki napełnionej gorącą wodą w zetknięciu z zimną wodą w szklanym naczyniu. A także taki w którym pianka do golenia umieszczona w szklance pod próżniowym kloszem pokazała co by się stało z nurkiem, gdyby zbyt szybko wynurzał się z dużej głębokości na powierzchnię.

Drugi pokaz był natomiast poświęcony muzyce.  Mali adepci wiedzy odkryli, że każdy ma w sobie swój własny instrument, a nasza klatka piersiowa przypomina pudło rezonansowe, które wzmacnia dźwięki. Sprawdzili jak działają struny głosowe, dotykając dłonią do szyi podczas wypowiadania słów oraz wyczuwając pod palcami drgania. Usłyszeli jaki dźwięk powstaje w tubie podczas spotkania ciepłego i chłodnego powietrza. Jako instrumentów użyli własnych dłoni i stóp, powtarzając dźwięki po prowadzącej. Na zakończenie spotkania wraz z rodzicami stworzyli zespół by z pomocą kolorowych  rurek Bum Bum  zagrać piosenkę „ABCD”.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".