Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Średniowieczne historie

sobota, 29 stycznia 2022
Juniwersytet: Średniowieczne historie

29 stycznia 2022 r. zajęcia dla studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego poprowadzili Agnieszka Głowacka-Wolniczak i Rafał Wolniczak – historycy, nauczyciele, rekonstruktorzy, pasjonaci wczesnego średniowiecza, współzałożyciele grupy rekonstrukcyjnej Drużyna Wojów Bolesława, w której znani są jako Sigrid i Hjalti.

Uczestnicy spotkania cofnęli się w czasie do średniowiecza, aby podejrzeć jak wyglądało życie dawnych Słowian i wikingów. Spróbowali swoich sił w mieleniu zboża, sporządzaniu ziołowych mieszanek i ręcznym wyrabianiu przędzy, służącej niegdyś do wytwarzania tkanin, z których szyto ubrania. Sprawdzili jak wyglądało rozpalanie ognia za pomocą krzesiwa, poznali runiczny alfabet, który postarali się odtworzyć na kamiennych tabliczkach. Obejrzeli wiele przedmiotów codziennego użytku, m.in.: kobiece ozdoby, przybory do szycia, czesania i golenia, tabliczki na których uczniowie zapisywali wiadomości oraz zbroje, hełmy i elementy uzbrojenia dawnych wojowników. Zagrali także w kości i grę wikingów hnefatafl.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu „Jasło Miasto Wiedzy”.