Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Technika z przeszłości

sobota, 24 kwietnia 2021
Juniwersytet: Technika z przeszłości

24 kwietnia 2021 dzieci z Juniwersytetu spotkały się online z informatykiem Tomaszem Rutaną, aby porozmawiać o tym, jak bardzo nauka i technika rozwinęły się przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Sobotnie zajęcia zostały zainspirowane twórczością Stanisława Lema – wybitnego polskiego pisarza gatunku science fiction. Dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin i jego wkładu w światową literaturę – pisarz został jednym z patronów 2021 roku.

Kilkadziesiąt lat temu Stanisław Lem w swoich książkach pisał o wynalazkach i technologiach, które wtedy były zupełnie nierzeczywiste, a dziś wiele z nich jest ogólnie dostępnych i wykorzystywanych na co dzień. W latach 50. XX wieku, w czasie kiedy powstawały jego powieści, ludzie nawet sobie nie wyobrażali, że pojawi się internet, i że będziemy rozmawiać, spotykać i uczyć się lub robić zakupy w sieci. Dziś każdy z nas może korzystać z komputerów czy internetu, wiele osób ma w domu tablety i smartfony oraz słucha audiobooków zamiast czytać tradycyjne książki. Podczas spotkania T. Rutana uświadomił małym studentom, że kilkadziesiąt lat temu to właśnie Lem w swoich utworach pisał o tych wynalazkach. Dzieci wysłuchały również fragmentu audiobooka „Bajki robotów”, wcieliły się w rolę konstruktorów i wykonały własnego robocika ze specjalnie przygotowanych szablonów.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu "Jasło Miasto Wiedzy".