Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Układ pokarmowy człowieka

sobota, 27 marca 2021
Juniwersytet: Układ pokarmowy człowieka

27 marca 2021 studenci Juniwersytetu spotkali się online z biolożką, edukatorką i popularyzatorką nauki Elżbietą Pogodą, aby odkrywać wspólnie tajemnice ludzkiego ciała.

W trakcie sobotnich zajęć dzieci zdobywały wiedzę o układzie pokarmowym człowieka. Dowiedziały się z jakich narządów składa się układ trawienny, jakie funkcje pełnią w nim poszczególne organy i jak są zbudowane. Za pomocą kolorowych rekwizytów przedstawiających m.in.: przełyk, żołądek, woreczek żółciowy oraz jelito cienkie i grube mogły zaobserwować drogę, jaką pokonuje w naszym ciele pożywienie, od pierwszych kęsów do momentu usunięcia z organizmu pozostałości spożywanych przez nas posiłków. Najmłodsi poznali wiele ciekawostek dotyczących każdej części ciała biorącej udział w procesie trawienia. Zapoznali się z właściwościami produkowanych przez nasz organizm substancji, takich jak ślina, żółć i kwas żołądkowy, dzięki którym przyswajamy i przetwarzamy jedzenie. Mali studenci zobaczyli także eksperymenty pokazujące, jak działa żółć oraz jak pracuje zdrowe jelito cienkie, a jak u osób chorych na celiakię. Na zakończenie spotkania chętni zagrali w naukowe koło fortuny i odpowiadali na pytania dotyczące nowo zdobytej wiedzy.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu "Jasło Miasto Wiedzy".