Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Usłyszeć ciszę i zobaczyć dźwięk

sobota, 22 maja 2021
Juniwersytet: Usłyszeć ciszę i zobaczyć dźwięk

22 maja 2021 na zajęciach online studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odkrywali świat dźwięków. Spotkanie poprowadziła Katarzyna Ruszała – biolożka, edukatorka i popularyzatorka nauki.

Podczas warsztatów dzieci zastanawiały się nad tym, co to jest dźwięk i jak można go opisać. Dowiedziały się, jak w ludzkim ciele zbudowany jest narząd słuchu, czym cechują się dźwięki o różnej wysokości oraz jak je wytworzyć przy pomocy prostych, własnoręcznie wykonanych instrumentów. Na kilkadziesiąt minut dziecięce pokoje zamieniły się w prawdziwe laboratoria różnorodnych brzmień. Każdy z uczestników, z materiałów dostępnych w swoim domu, stworzył własne instrumenty muzyczne. Z plastikowych rurek do napojów dzieci zrobiły słomko-piszczałki i sprawdziły jakie odgłosy się z nich wydobywają. Kolejnym muzycznym przyrządem były aerofony, których głównym  elementem drgającym, wytwarzającym dźwięki, była jednorazowa rękawiczka. Na zakończenie zajęć studenci wspólnie z prowadzącą zagrali koncert, wykorzystując do tego „śpiewające” kieliszki do wina wypełnione wodą.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu "Jasło Miasto Wiedzy"