Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Walczymy ze smogiem

sobota, 14 grudnia 2019
Juniwersytet: Walczymy ze smogiem

W sobotę 14 grudnia 2019 roku studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego przekonali się, jak ważne dla każdego człowieka jest czyste powietrze.

W trakcie pokazów prowadzonych przez Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa dzieci dowiedziały się jak powstaje smog, dlaczego jest groźny dla naszego zdrowia, jakie wywołuje choroby  i jak z nim walczyć. Razem z instruktorami wykonały eksperyment, podczas którego powstał smog, sprawdziły stopień zanieczyszczenia powietrza i zobaczyły, gdzie można porównać wyniki z danymi z innych miast w Polsce. Uczestnicy zajęć analizowali czym jest powietrze i jaki jest jego skład.  Przeprowadzili również doświadczenia, w których wytworzyli tlen z pomocą nadmanganianu potasu, a z użyciem octu i sody oczyszczonej dwutlenek węgla. Dzięki nim zapoznali się z pojęciem reakcji endotermicznej i egzotermicznej, i dowiedzieli się czym się różnią.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".