8 grudnia 2018 r. studenci Juniwersytetu zgłębiali tajniki fizyki pod okiem pracownika Politechniki Rzeszowskiej mgr inż. Magdaleny Kulig.
Dzieci dowiedziały się, że elektrostatyka to elektryzowanie się ciał, czyli zbieranie się na danej powierzchni dodatnich i ujemnych ładunków elektrycznych. Biorąc udział w prostych doświadczeniach sprawdziły jak przepływa prąd oraz jak to się dzieje, że dwa takie same ładunki się odpychają, a przeciwstawne jak plus i minus przyciągają, a także dlaczego naelektryzowany balon sprawił, że włosy „stawały dęba”. W trakcie eksperymentu z generatorem Van de Graaffa mali studenci zrozumieli dlaczego podczas burzy najlepiej ukryć się w budynku, a nie chować się pod drzewami i co należy zrobić gdy w naszej obecności porazi kogoś prąd. Poznali nazwy gazów szlachetnych, ustalili że do izolatorów zaliczamy: plastik, szkło, drewno, gumę i papier, a świetnymi przewodnikami są metal i woda. Zaświecili świetlówki bez użycia kabli elektrycznych, jedynie z pomocą kuli plazmowej, przyjrzeli się z bliska prądnicy i zobaczyli jak z pomocą baterii oraz magnesu zbudować prosty silniczek.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".