Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Zasady pomagają nam zrozumieć świat – spotkanie z Łukaszem Walewskim.

sobota, 19 grudnia 2020
Juniwersytet: Zasady pomagają nam zrozumieć świat – spotkanie z Łukaszem Walewskim.

19 grudnia 2020 studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięli udział w spotkaniu online z Łukaszem Walewskim – dziennikarzem, specjalistą od dyplomacji i savoir-vivre’u oraz autorem książki dla dzieci „Mali dyplomaci – czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat”.

Podczas zajęć dzieci rozmawiały z naszym gościem o zasadach dobrego wychowania. Dowiedziały się m. in. że francuski zwrot savoir-vivre oznacza „wiedzieć jak żyć”, a etykieta to nie tylko metka zamieszczona na produktach, ale również zbiór norm i zwyczajów towarzyskich, które 400 lat temu wymyślił król Francji Ludwik XIV, aby poddani wiedzieli jakie reguły obowiązują w trakcie wizyt na królewskim dworze. Prowadzący opowiedział najmłodszym historię sztućców, które przywędrowały do Polski z Włoch wraz z królową Boną i wymienił potrawy, jakie można jeść palcami m. in.: ciasteczka, pizzę, kurczaka czy oliwki.  Mali studenci dyskutowali o tym, jakie dobre maniery obowiązują przy stole i poznali zasady, którymi należy się kierować w kontaktach z innymi ludźmi. Usłyszeli kto pierwszy powinien powiedzieć „dzień dobry” i wyciągnąć dłoń na powitanie. Zrozumieli, że drobne gesty i zachowania mogą mieć naprawdę duże znaczenie. Spotkanie było także inspiracją do rozmowy na temat odmienności oraz stereotypów. Dzieci zgodnie stwierdziły, że na co dzień trzeba być grzecznym i uprzejmym, pamiętać o empatii i tolerancji, nie można się wyśmiewać z innych, a każdy człowiek bez względu na wygląd, pochodzenie czy wyznanie zasługuje na szacunek. Na zakończenie zajęć Łukasz Walewski  zauważył, że każdemu z nas zdarza się popełniać gafy, ale w takiej sytuacji po prostu wystarczy przeprosić za swoje zachowanie.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu "Jasło Miasto Wiedzy".