Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Blaski i cienie PRL

wtorek, 13 października 2015
Kluby: Blaski i cienie PRL

13 października 2015 r. odbyło się spotkanie autorskie z Haliną Grochowską w ramach Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Halina Grochowska przyjechała z dalekiego Podlasia, aby porozmawiać o swojej najnowszej książce „Poklask”. To powieść z czasów PRL, pokazująca życie zwykłych ludzi.  Do niezapomnianych doznań należy naftalinowy zapach rozpakowywanych paczek z Ameryki z ekstramodnymi ubraniami z krempliny, smak gumy do żucia czy plastikowy piórnik z Kaczorem Donaldem, przedmiot pożądania wszystkich dzieci.

Autorka przełamuje tematy tabu takie jak: molestowanie seksualne, mobbing, gwałty żołnierzy wyzwalających okupowaną Polskę. Swoich bohaterów obdarza cechami pokoleniowego mianownika.Interesuje mnie moralność tamtych czasów, gdzie walutą był alkohol, brak świadomości seksualnej nie tylko młodzieży, ale i dorosłych, ciasnota światopoglądowa – mówiła na spotkaniu.

W  powieści „Pokłon” autorka oddawała cześć minionemu pokoleniu. Tym razem zadaje pytanie, kto tak naprawdę zasługuje na poklask? Warto zwrócić uwagę na okładki obu powieści, których autorką jest Wiola Pierzgalska. Ich siłę stanowi metafora uzupełniająca treść.