Kluby: Bułgaria z miłością w tle

czwartek, 24 stycznia 2019
Kluby: Bułgaria z miłością w tle

24 stycznia 2019 r.,  na pierwszym w tym roku spotkaniu  Dyskusyjnego  Klubu  Książki „Kopernikus”  Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, rozmawialiśmy o książce Małgorzaty Winkler-Pogody „Tamtego lata  w Bułgarii”.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Bułgaria była dla Polaków jednym  z nielicznych krajów, gdzie można było pojechać na wczasy. Właśnie wtedy Łucja – studentka - przeżyła tam wielką miłość, która trwała długo, ale wyłącznie w listach. Teraz Łucja – historyk sztuki z Warszawy - planuje powrót  w tamte miejsca i spotkanie po latach z wakacyjną miłością. Miłością Łucja obdarzyła nie tylko Borysa, ale również kraj o pięknych tradycjach, trudnej historii i wspaniałym  jedzeniu.

Dyskusję zaczęła pani Halina mówiąc, że książka jest ładnie napisana, chociaż bardziej adekwatny byłby tytuł:  Bułgaria z miłością w tle. Jeśli chodzi o miłość Łucji, to powinna pozostać we wspomnieniach, bo te były i są piękne, ale ludzie się zmieniają i po tylu latach nawet największa miłość  nie będzie już taka sama – dodała.

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki – powiedziała pani Grażyna. –  A niespełniona miłość jest zawsze idealna. Dobrze, że kraj jej nie rozczarował.  Bułgaria przedstawiona przez Łucję, zarówno w latach osiemdziesiątych jak i współcześnie, to piękny choć biedny kraj, w którym panują mocne więzi rodzinne i bardzo ważna jest tradycja.

Szkoda tylko, że nie potrafią w pełni wykorzystać pięknych zasobów turystycznych – podsumowała pani Helena.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl