Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Dlaczego statystycznie rzecz biorąc nie podobała nam się książka Janiny Bąk

wtorek, 12 września 2023
Kluby: Dlaczego statystycznie rzecz biorąc nie podobała nam się książka Janiny Bąk

12 września 2023 roku w Dyskusyjnym Klubie Książki „z Oddechem” rozmawiałyśmy o książce Janiny Bąk „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla”. Pozycja ta nie spotkała się z aprobatą czytelniczek – wbrew pozorom nie z powodu poruszanego tematu, ale ze względu na sposób jego ujęcia.

Według zapowiedzi, którą przeczytałyśmy na okładce, książka przyprawia o ból przepony ze śmiechu. Faktycznie, Janina Bąk opowiada o statystyce w sposób zabawny, pełen anegdot, żartów i aluzji, dla nas jednak zbyt rozpraszający. Doceniając dowcip i poczucie humoru autorki uznałyśmy, że poszczególne fragmenty byłyby świetnym materiałem na stand-up, w samej lekturze jednak odczułyśmy ich nadmiar, a liczne dygresje odciągały nas od meritum, które autentycznie chciałyśmy zgłębić. Wiedza przekazana przez Janinę Bąk o różnego rodzaju badaniach statystycznych, sposobach ich ekspozycji i interpretacji, wyciąganych wnioskach i popełnianych błędach, stała się pretekstem do rozmowy o potrzebie krytycznego myślenia w wielu aspektach życia. Dyskusja była długa i ożywiona, być może więc nasza ocena jest zbyt krytyczna? Najlepiej przekonać się samemu, sięgając po książkę.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.