Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Dobra literatura musi zostawić ranę

wtorek, 25 lutego 2014
Kluby: Dobra literatura musi zostawić ranę

25 lutego 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyła się dyskusja o opowiadaniach Alice Munro.

Tym razem spotkanie rozpoczęliśmy wyjątkowo, ale i niezwykła okazja była ku temu. Stanisława Czernik otrzymała nagrodę książkową z Instytutu Książki w konkursie stycznia na recenzję, za książkę Rafała Żebrowskiego „Zbigniew Herbert. Kamień na którym mnie urodzono”.
W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o opowiadaniach Alice Munro „Zbyt wiele szczęścia”, „Uciekinierka”, „Miłość dobrej kobiety”.
Zwraca uwagę świetna znajomość psychiki i wypływająca z tego przewidywalność zachowań bohaterów. Świetnie dozowane napięcie opowieści chwilami trąci wręcz atmosferą kryminału – powiedziała Barbara Tora.

Jednak większości klubowiczom proza Munro nie przypadła do gustu. Waldemar Tokarczyk zarzucił postaciom brak głębi emocjonalnej. Urszula  Wójcik zauważyła, że gdyby nie opisy na odwrocie książki trudno byłoby określić sedno opowiadania. Beata Baraś uważa, że zanik więzi sąsiedzkich jest wynikiem mentalności społeczeństwa zachodu. Najbardziej rozczarowana kanadyjska pisarką była Stanisława Czernik: Dobra literatura musi zostawić ranę małą lub dużą albo ją rozdrapać. W opowiadaniach Munro niestety tego nie dostrzegam i to powoduje, że nie potrafię zaliczyć ich do naprawdę wielkiej literatury. Takiej, po przeczytaniu której i nasze życie trochę się zmienia i sami siebie lepiej możemy zrozumieć.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.