Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Dzieje człowieka piszącego

czwartek, 25 marca 2021
Kluby: Dzieje człowieka piszącego

25 marca 2021 na spotkaniu online DKK „Liberatorium” rozmawialiśmy o książce Kazimierza Orłosia „Dzieje człowieka piszącego”.

Choć od debiutu autora „Cudownej meliny” minęło sporo czasu, pisarz wciąż jest w znakomitej formie. Ciągle zaciekawia czytelnika nie tylko urodą pięknych zdań, ale i bogactwem swojego życia, które opisał w „Dziejach człowieka piszącego”. Wplata w narrację wątki historii ziemi bieszczadzkiej, nie odrywając się od historii pojedynczego człowieka. Spojrzenie na jego los i zbliżającą się śmierć jest zawsze nurtującym problemem. Autor uważa, że literatura powinna być zadawaniem pytań, bez dawania gotowych odpowiedzi.

Opowieść Kazimierza Orłosia to nie tylko autobiografia jednego z najlepszych pisarzy, ale również wnikliwy portret zmieniającej się Polski: powstania z wojennych zniszczeń, codzienności w czasach stalinizmu i komunizmu, a wreszcie kształtowania się ruchu oporu wobec władzy ludowej, który ostatecznie doprowadził do upadku systemu i narodzin wolności – czytamy w recenzji.

Barbara Tora trafnie zauważa, że różnica między prozą wymyśloną, a tą opartą na doświadczeniach życiowych, jest jak natura żywa lub martwa.

Solina i jej prapoczątki budowy to w jego opisie ciekawy wątek. Książka moim zdaniem posiada wartość sentymentalną dla autora, a dla czytelnika dokumentalną – powiedziała na zakończenie Teresa Furmanek-Wnęk.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.