Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Gala Dali – bohaterka drugiego planu

wtorek, 13 listopada 2018
Kluby: Gala Dali – bohaterka drugiego planu

13 listopada 2018 r. w DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Carmen Domingo  "Gala – Dali".

Autorka w usta muzy, jednego z najbardziej znanych surrealistów włożyła całą narrację powieści. To ona opowiada o własnym życiu ze swobodą łamiącą wszelkie tabu. W powieści C. Domingo Gala jawi się jako potwór bez moralności, zepsuty do cna, chełpiący się męskimi zdobyczami starej nimfomanki. Była bezwzględna i mściwa o jasno sprecyzowanych priorytetach – dążąca do celu kosztem rodziny, córki, całego świata wreszcie.

Liczyła się tylko ona, bo co jeszcze mogło mieć znaczenie, wykorzystanym kochankom ścinała głowy – czytamy w powieści.

To jej siła i determinacja wydobyły a potem utrzymywały przez dziesięciolecia mit Dalego – geniusza.

W rzeczywistości to Gala okazała się geniuszem manipulacji i kreowania wizerunku – uważa Stanisława Czernik.

Grono surrealistów też nie darzyło jej sympatią – dopełnia Wiesław Telega.

Sny i wyobraźnia to kluczowe narzędzia prac Dalego, a malowanie to czynność życiowa, wręcz fizjologiczna. Wie o tym Gala (Elena Diakonowa) więc przyjmuje pozornie drugoplanową rolę muzy i bezwzględnie wykorzystuje artystę. Jej spojrzenie na Salvadora okazuje się dla wielbicieli  talentu Hiszpana dobrą lekcją.

Naciski Gali wpędzają go w niewolnictwo formalne, powodując zanik geniuszu. Podążanie drogą kiczu zmieniło jego artystyczną perspektywę, a kierunek jaki obrał schlebia gustom odbiorców. Jednak jako symbol popkultury jego fenomen jest niepodważalny.


Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.