Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Hopper - brutal i geniusz

wtorek, 11 czerwca 2019
Kluby: Hopper - brutal i geniusz

„W świetle i w mroku: opowiadania inspirowane malarstwem Edwarda Hoppera” Lawrence’a Blocka to połączenie dobrej literatury ze znakomitym malarstwem.

Amerykański malarz fascynuje i inspiruje już kolejne pokolenia artystów. W czym tkwi jego geniusz, bo przecież świetnych malarzy Ameryka ma wielu. Jednak Hopper to sztandar, który jest synonimem wysokiej, wysmakowanej malarsko sztuki. Jego obrazy są uniwersalne i ponadczasowe. Jest też Hopper komentatorem historii swojego pokolenia, przemian społecznych i obyczajowych. Jego bezpruderyjność jest wręcz wytworna i pokazana z wielką klasą. Dramaty rozgrywające się na hopperowskich płótnach są w dobrym stylu i dają widzowi możliwość komentarza.

Wszystkie opowiadania, mimo różnego stylu literackiego, osobowości autorów a także użytych gatunków - od kryminałów, opowiadań obyczajowych, quasi reportaży społecznych a nawet fantazy, coś mocno łączy. Tym łącznikiem, przewijającym się jak nić w każdej tkaninie, jest swoista aura tych obrazów, pełna magii, tajemnicy a nawet ukryta w pozornie spokojnej i banalnej ekspozycji - groza. Oprócz niej jest obecny głęboki smutek i fatalizm, z którego próbują się wyrwać przedstawieni bohaterowie - mówiła o  książce Blocka Stanisława Czernik.

Maria Kantor choć była zszokowana brutalizmem Hoppera wobec żony, nie zniechęciła się do lektury. Dla Teresy Furmanek-Wnęk ciekawa i zaskakująca była koncepcja zderzenia malarstwa z krótką formą jaką jest opowiadanie, a także nasuwające się skojarzenie z oświetlonymi nocą oknami wieżowca, w którym toczy się niezależne życie. Te okna są jak kadry obrazu zasiedlone przez osobne światy.

Sądzę, że pomysł z napisaniem tych opowiadań był znakomity. Dał czytelnikom nie tylko dobrą literaturę i wgląd w prawdziwą Amerykę, ale też wykazał mimowolną spójność wizji artystycznej i odbioru tego malarstwa jako głęboko zaangażowanej etycznie i społecznie sztuki - dodała na zakończenie Stanisława Czernik.

Dyskusyjny Klub Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.