20 września 2021 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie DKK „Liberatorium”, w trakcie którego rozmawialiśmy o książce Justyny Sobolewskiej „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”.
Kluczem do twórczości Filipowicza jest inność, smutek i samotność. Wynika to z poczucia odrębności towarzyszącego mu po przyjeździe z rodzinnego Tarnopola do Cieszyna. Pozycja jaką przyjął to spojrzenie z boku i czujność obserwatora.
Rozumiem doskonale taką postawę. Osoba „napływowa” ostrzej widzi kontrasty – powiedziała Barbara Tora przywołując własne doświadczenia.
Przyjęta przez pisarza forma opowiadania była przez niego najbardziej pożądana. Łączy się z tym zabawna anegdota dotycząca spotkania Filipowicza z Jerzym Pilchem, który przyniósł do swego mentora nowe opowiadanie. Filipowicz dowiedziawszy się, że ma ono dwanaście stron, rozmarzony odpowiedział: „Piękny rozmiar” – czytamy w biografii.
Styl realistyczny i mocna strona formalna – to wyznaczniki wielkości jego prozy, na której wojna odcisnęła niezatarte piętno.
Był mistrzem tworzenia opisów na zimno, które wywołują silne emocje u czytelnika – zauważa Teresa Furmanek-Wnęk.
Filipowicz wybiera tematy trudne – dotyczące śmierci, agresji, gwałtu, braku tolerancji, strachu przed innością. Nie byłam w stanie czytać jego opowiadań jednego po drugim, były zbyt przygnębiające – stwierdziła Beata Baraś.
Ujął ją natomiast metaforyczny fragment o przyjaźni z listu Różewicza do Filipowicza: „Przyjaźnie starzeją się jak drzewa, nie jak zwierzęta czy ludzie – schną gałązki, listki, potem konary, wreszcie korzenie. Drzewo jeszcze stoi, ale nie ma w nim życia (…)”.
Zasługą Sobolewskiej jest pokazanie osoby i pisarstwa Filipowicza we właściwym wymiarze, pozwalającym zrozumieć wiele, zarówno z okoliczności w jakich zaczął pisać, jak tworzył i na czym budował swoją twórczość, jak też ukazanie jego człowieczego, męskiego uroku i postawy moralnej – dodała na zakończenie Stanisława Czernik.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.