We wtorkowy wieczór 28 października 2014 gościem DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle był Sławomir Koper, autor ponad 20 książek historycznych, z których wszystkie znajdują się na listach bestsellerów.
Język książek Sławomira Kopra pozbawiony jest dat i mało ciekawych faktów. Autor nie ma aspiracji pisania książek naukowych dla wąskiego grona specjalistów. Mówię o tematach przemilczanych – powiedział. Jego celem jest dotarcie do szerszej publiczności. Jestem historykiem życia prywatnego - dodał. Uważa, że nie można rozdzielać życia osobistego od publicznego.
Treści, które przedstawia są poparte badaniami i bibliografią. Dla autora „Życia prywatnego elit”, bezcennym źródłem są biblioteki cyfrowe i zdigitalizowane archiwalne czasopisma. Przypomniał zebranym, jak żmudna i mozolna jest praca badacza dziejów. Wspomniał lata, kiedy w zmurszałych archiwach poszukiwał potrzebnych mu materiałów.
Szacunek wzbudza dystans do siebie i świata. Oprócz wielu anegdot historycznych zebrani usłyszeli zabawne historie związane z jego życiem medialnym. Sławomir Koper nie ukrywa, że ma talent do wyłapywania smaczków i anegdot, które mówią dużo o psychice bohatera. Podał przykład dzienników Nałkowskiej, Lechonia, Dąbrowskiej. Powiedział, że podaje fakty bez oceny osoby czy sytuacji, dopiero pewne ich zestawienia, które przytacza, komponują zaskakujące dla czytelnika wnioski.
O czytelnika trzeba dbać, bo czasy wielkich nakładów minęły – powiedział na zakończenie. Warto dodać, że na niektóre tytuły, w bibliotekach trwają zapisy i rezerwacje.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.