9 października 2018 r. na spotkaniu DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Joanny Bator"Purezento".
Joanna Bator w niezwykle piękną japońską scenerię wplotła swoją powieść "Purezento". To historia traumy i próby (zresztą udanej), pogodzenia się ze stratą. Dzieje się to za sprawą trudnej sztuki kintsugi, której nauka pozwoliła głównej bohaterce na mentalną przemianę.
„Zdrada mówi językiem tysiąca małych potknięć. Nadaje sztuczną barwę uśmiechowi, zmienia smak potu i śliny” - czytamy w powieści.
Zanurzając się w pięknie otaczającej przyrody otwierała swoje rany powstałe po śmierci ukochanego i tym niezwykłym spoiwem kleiła skorupy życia - powiedziała Barbara Tora.
Stanisława Czernik:
Wielką zaletą książki jest subtelnie i ze znawstwem nakreślony obraz Japonii, a ściślej Tokio. Uroki przyrody i obyczajów, przedstawienie bez nachalności zasad buddyzmu i zen, które kształtują kulturę Wschodu. (...) Paradoksem tej opowieści jest fakt, że tak wspaniały dar otrzymała od ludzi o odmiennej niż europejska kulturze i mentalności. A otwartość na wartości odmieniała jej osobowość i przywróciła utraconą hierarchię wartości.
Izabela Boltryk, która ma za sobą doświadczenie emigracji, uważa że przebywając w innej kulturze należy zwracać uwagę na szczegóły i detale.
W powieści znajdziemy sporo metafor, znaków i symboli, których odczytywanie sprawi czytelnikowi niebywałą przyjemność.
Na zakończenie Krystyna Ziemba, moderatorka DKK "Liberatorium" wręczyła Stanisławie Czernik nagrodę książkową za recenzję miesiąca, którą otrzymała z Instytutu Książki. Gratulujemy!
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.