Facebook
A A A

Kluby: Komiks jako nowa forma wyrażania patriotyzmu

wtorek, 27 listopada 2018

27 listopada 2018 r. gościem Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle był Piotr Hudyma, autor komiksu "Akcja Pensjonat".

Piotr Hudyma jest malarzem, filozofem, dziennikarzem oraz blogerem, propagatorem Jasła i jasielszczyzny z szacunku dla historycznej pamięci.

Jasielskie lata Ignacego Łukasiewicza i Akcja "Pensjonat" to tematy niezwykle istotne w dziejach miasta, którym należy poświęcać więcej uwagi i je nieustannie przypominać. Akcja odbicia więźniów, członków ruchu oporu z jasielskiego więzienia w 1943 r. zapisała się mocno w dziejach II wojny światowej, a postać Zenona Soboty (pseud. "Korczak") zdaniem P. Hudymy jest niezwykle intrygująca.

Zainspirował go tekst Wiesława Hapa, napisany w 60. rocznicę Akcji, który był ścisły i konkretny. Uznał wówczas, że nadaje się on do stworzenia komiksowej wersji wydarzenia. Również jego broszurowa forma jest zamierzona.

Komiks jest to nowa forma wyrażania patriotyzmu – powiedział P. Hudyma.

Od 2013 r. autor zaangażowany jest w obchody upamiętniające Akcję "Pensjonat". Z tej okazji napisał słowa i muzykę „Jasielskie bolero”.

Wciąż należy szukać impulsu do nowych sposobów obchodzenia rocznic – wyjaśnił.

Jest niezwykle zaangażowany w prowadzenie bloga "obrazkizkontekstem" w ramach którego stworzył "Diariusz historyczny Piotra Hudymy", "Personariusz historyczny Piotra Hudymy" oraz "Regesonariusz Polski Piotra Hudymy" jako nowatorski pomysł na naukę historii.

Uważa, że historia jest obarczona niepotrzebnymi komentarzami, więc na swoim blogu ułożył kadry komiksowe, które zawierają postaci, wydarzenia i krótką charakterystykę ich osiągnięć.

Na zakończenie przyznał, że filozofia to dziedzina do której ciągle dorasta.