9 grudnia 2014 r. w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o problemie zła, odpowiedzialności, winie i karze w filmach: „Wymyk” i „Biała wstążka”.
Oba filmy łączy wszechogarniające zło. Fred główny bohater filmu Zglińskiego jest pewnym siebie ryzykantem. Jednak kiedy los konfrontuje go ze śmiercią brata, za którą jest pośrednio odpowiedzialny, budzą się w nim wyrzuty sumienia. Dopiero wtedy zdaje sobie sprawę, jak jest słaby. Mimowolnie narzuca się tu motyw Kaina i Abla, który całą historię osadza w ramach uniwersalizmu. Fakt, że Fred nie pomógł bratu kiedy ten został skatowany przez kolejowych opryszków stawia go po stronie obojętnych.
„Biała wstążka” to film wstrząsający – powiedziała Zofia Wojdyła. Michael Haneke stwarza mroczny obraz społeczności, gdzie pod pozorami moralności uczy się posłuszeństwa za pomocą strachu. Dajemy się temu strachowi uwieść. W aurze zakłamania jest tu gwałt, kazirodztwo i morderstwo. Narratorem w filmie jest nauczyciel, który pokazuje kolejność wydarzeń i staje się przewodnikiem po Boschowskiej wiosce.