Kluby: Kto by mi uwierzył?

czwartek, 21 marca 2019
Kluby: Kto by mi uwierzył?

21 marca 2019 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Jaśle rozmawiali o książce Louise O’Neill „Sama się prosiła”.

Emma to piękna młoda dziewczyna, zawsze otoczona wianuszkiem wielbicieli. Ma grono przyjaciółek. Razem spędzają wolny czas, chodzą na zakupy, imprezują. Oczywiście wszystko „dokumentują” na portalach społecznościowych. Do czasu, kiedy po jednej z imprez rodzice znajdują ją nieprzytomną na progu domu. Emma  niczego nie pamięta, jest zdziwiona, że wszyscy się od niej odwrócili, nawet przyjaciele nie chcą z nią rozmawiać. Okazuje się, że na portalach społecznościowych  pojawiły się jej zdjęcia z imprezy, zdjęcia, które zmieniły  jej życie w piekło.

Przyznam, że czytając książkę wielokrotnie zmieniałam zdanie o Emmie  – zaczęła pani Ela. – Z początku uznałam ją za głupią i zazdrosną, że faktycznie „się o to prosiła”, ale kiedy skończyłam czytać, ocena nie była już tak jednoznaczna. To prawda, że sama wzięła tabletki, piła alkohol, ale nic nie usprawiedliwia takiej podłości „kolegów”, którzy bardzo intymne zdjęcia nieprzytomnej koleżanki umieszczają w sieci.

Pani Halinie bardzo spodobał się temat. – Dobra psychologiczna książka. Po trochę zniechęcającym początku, przez który ciężko było przebrnąć, resztę czytało się z wypiekami na twarzy.

Czy nasza młodzież też taka jest? – zastanawiały się klubowiczki.

Książka porusza trudne i delikatne sprawy, powinna być przestrogą dla młodzieży. Może należałoby ją włączyć do kanonu lektur obowiązkowych dla młodzieży, ale też dla rodziców, gdyż rodzice Emmy nie zdali egzaminu z rodzicielstwa – podsumowała pani Helena.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl