Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Lalka

czwartek, 27 lutego 2020
Kluby: Lalka

27 lutego 2020 r. Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprosił  na dyskusję o książce Eleny Ferante „Córka”.         

Leda ma dwie dorosłe córki, które wyjechały do Kanady, by zamieszkać z ojcem. Nie musi już o nikogo się troszczyć, może skupić się na sobie i pracy. Wyjeżdża na wakacje nad morze, gdzie spotyka rodzinę hałaśliwych neapolitańczyków. Zaczyna ich obserwować. Sama też pochodzi z Neapolu, ale nie lubi o tym wspominać. Od dziecka pragnęła stamtąd uciec i udało się jej – została wykładowcą języka angielskiego. Mimo że kochała córki, traktowała je jak przeszkodę w karierze. Teraz jest wolna.

– Jest okropną egoistką. Uważa, że świat ma się kręcić wokół niej, a dzieci hamują jej rozwój i karierę, dlatego je porzuciła na kilka lat – powiedziała  pani Grażyna.

Pani Ela zwróciła uwagę na inne, niezrozumiałe wręcz okrucieństwo Ledy. Z jakiegoś powodu kradnie obcemu dziecku lalkę i mimo że widzi ogromną rozpacz dziecka, niewiele ją to obchodzi. Kupuje ubranka dla lalki, przebiera ją – lalka jest idealnym dzieckiem, takim jakie chciałaby mieć.  – Według mnie zachowanie Ledy świadczy o jej chorobie psychicznej – zauważa pani Ela.

Książkę dobrze się czyta, jednak wszystkie klubowiczki  stwierdziły, że wzbudza niepozytywne emocje.         

Filia nr 2 Miejskij Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl