Nagradzana książka Radka Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” była przedmiotem rozmowy w DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Książka jest całkowicie odmiennym spojrzeniem na postać Jakuba Szeli, smarżowskiego bohatera, późniejszego przywódcy powstania chłopskiego z 1846 r. Powieść Raka jest opowiedzianą na nowo historią życia w konwencji klechdy. Autor umiejętnie żongluje mitami, wykorzystując baśniowe motywy. Atutem powieści jest ogromny sensualizm i humor sytuacyjny, jak choćby w rozdziale „O wyganianiu bóli”, któremu poddał się stary Myszka.
Wielką frajdę sprawiło Stanisławie Czernik wyszukiwanie tropów i aluzji literackich:
Nie brak tu odniesień do znanych kulturowych wątków i sytuacji, można je odkrywać i rozpoznawać tak jak cytaty puentujące opisane zdarzenia, kontrapunktów wprowadzonych dla ironii, bądź dystansu – w każdym razie mieszanka ta stwarza obraz zachwycający i nie zamyka czytelnika w schemacie, pozwala na samodzielne rozsupływanie znaczeń, odczytywanie wątków, a nawet na tkanie własnych wyobrażeń i sensów w trakcie czytania – powiedziała.
„Baśń” u Urszuli Wójcik-Radoniewicz wywoływała barwne obrazy, i to one stanowiły o sile oddziaływania powieści. Przywołała też skojarzenia z filmami Jana Jakuba Kolskiego „Jancio Wodnik” i „Republika dzieci”.
Oglądaliśmy także fotografie cmentarza w Siedliskach-Bogusz, gdzie leżą ofiary rabacji.
Spotkanie odbyło się 22 września 2022 r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.