Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Magia kontra technologia

wtorek, 27 sierpnia 2019
Kluby: Magia kontra technologia

27 sierpnia 2019 Dyskusyjny Klub Książki „Zaczytani” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle szukał odpowiedzi na pytanie czy magia i technologia to dwie przeciwstawne siły oraz jak odnaleźć własną drogę w świecie uwikłanym w wojnę.

Do postawienia pytań skłoniła nas powieść Magia i stal – pierwszy tom trylogii Blackwater. Jej autor, Nik Pierumow, studiował biofizykę na Politechnice Leningradzkiej, a następnie przez lata pracował w tajnym Leningradzkim Instytucie Naukowo-Badawczym. Pisać zaczął pod koniec lat 70  XX wieku. W 1998 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Obecnie mieszka z żoną i trzema synami w Karolinie Północnej.

Bohaterką powieści jest Molly Blackwater, mieszkanka Królestwa, zafascynowana zdobyczami technologicznymi swojego kraju. W Królestwie magia jest zakazana, a osoby, u których zostaną odkryte zdolności magiczne znikają bez śladu. Pewnego dnia Molly odkrywa, że zgodnie z  obowiązującymi kryteriami, jest czarownicą i grozi jej więzienie, albo  nawet gorszy los. Staje przed dylematem czy pozostać wierna ojczyźnie czy przejść na stronę wroga.

Nasze opinie na temat powieści były podzielone. Niektórym nie udało się przebrnąć do końca, gdyż utknęli na przydługich opisach, inni byli zachwyceni światem przedstawionym i bohaterką książki.  Wiadomo, gusta czytelnicze są różne i nie każdemu podoba się to samo.

Dyskusyjny Klub Książki „Zaczytani” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.