Utrata, walka z bólem, poczucie wyobcowania to główne wątki książki „Nieobecność” Magdaleny Piekorz i Ewy Kopsik
Główna bohaterka Pola, tancerka baletowa zachorowała na boleriozę, co całkowicie zachwiało jej dotychczasowym życiem. Początkowy brak diagnozy spowodował frustrację, a obezwładniający i nieustanny ból sprawiał, że nie mogła normalnie funkcjonować. Powieść zbudowana jest jak abstrakcyjny obraz malowany plamami (action painting/malarstwo gestu), lub kadrami z filmu (widać tu znakomitą, oszczędną reżyserię). Jest opowieścią o sprawdzaniu siebie i sile ludzkich relacji, o tym że w czasie choroby jesteśmy obnażeni i nieludzko bezsilni. To wielka metafora niebytu.
Wypowiedzi specjalistów, którzy opowiadają o diagnozowaniu i leczeniu choroby, w tym przypadku boreliozy, nie pozostawiają złudzeń. Ta choroba przez swe oddziaływanie na układ nerwowy jest w stanie zmienić nie tylko stan fizyczny, co jest łatwiejsze do zniesienia dla chorego i bliskich, ale też stan psychiczny a nawet w konsekwencji osobowość. W tym znaczeniu traumę utraty przeżyją wszyscy. Jak dalece można wyjść z tego obronną ręką? To pytanie ma głęboki sens metafizyczny. I wszyscy musimy się z nim zmierzyć, prędzej czy później – powiedziała Stanisława Czernik.
Kanwą powieści była historia inspirowana przeżyciami Magdaleny Piekorz („Pręgi” i „Senność”).
Spotkanie odbyło się 21 stycznia 2020 r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.